انواع دوربین مداربسته در دسته بندی های مختلف مانند دوربین مداربسته دام یا بالت و ...

دسته بندی دوربین مداربسته

دسته بندی دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری دوربینهای مداربسته با ظاهری متفاوت ولی یکسان بی مقدمه به

دسته بندی دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری

دوربینهای مداربسته با ظاهری متفاوت ولی یکسان

  • بی مقدمه به موضوع میپردازیم :

فارغ از اینکه دوربین های مدار بسته دارای چه تکنولوژی ای میباشند، به عنوان مثال آنالوگ هستند یا دوربین های تحت شبکه یا AHD یا … ما در این موضوع به شکل ظاهری و ساختار آنها که معمولا در تمام تکنولوژی های دوربین مشابه هستند صحبت میکنیم.

  • دوربین DOME

دوربین ها یا حالت محدب دارند همانند شکلهای زیر که اصطلاحا به آنها Dome گفته میشود که در بازار به نام های دوربین سقفی و گرد و گنبدی شکل و … نیز یاد میشود.

مدل    DS-2CD2142FWI-S( که یک دوربین Dome از برند هایک ویژن میباشد)

 

دوربین fixed dome برند سامسونگ با ۴ مگابایت رزولوشن تصویری

 

این نوع دوربین ها که بسیار پرکاربرد و محبوب هستند معمولا در محیط های مسقف مورد استفاده قرار میگیرند. این دوربین ها معمولا سه یا چهار جای پیچ دارند بعد از جداشدن پوشش دوربین جای پیچ ها دیده میشوند و ما میتوانیم با استفاده از این جای پیچ ها دوربین را به سقف نصب کنیم.

نا گفته نماند که این دوربین ها به دیوار نیز نصب میشوند و فقط کافیست که قابلیت چرخش لنز که اصطلاحا به آن 3 access  گغته میشود را داشته باشند. با داشتن این حالت پایه ای که لنز روی آن سوار است بصورت دورانی میچرخد تا وقتی این دوربین ها به دیوار نصب شدند ،‌ تصاویر خروجی کج نباشند.

  • راهنمایی درباره نصب دوربینهای Dome

همواره همراه این دوربین ها ( داخل جعبه هایشان ) یک الگوی جای پیچ به همراه تعداد پیچ و رول پلاک مورد نیاز را دارند و فقط کافیست که ما یک دریل به همراه داشته باشیم!

این نوع دوربین ها معمولا دارای لنز ثابتی هستند و دارای رزولوشن (کیفیت تصاویر) متفاوتی هستند معمولا امروزه از ۲ مگاپیکسل تا ۸ مگاپیکسل در بازار موجود میباشد،  لنز ۲ مگاپیکسل و ۴ مگاپیکسل این نوع دوربین ها نیز پر استفاده ترین کیفیت ها را در بازار به خود اختصاص داده اند.

این نوع دوربین ها با توجه به ساختارشان میتوانند هم در محیط های بیرونی (outdoor) و هم در محیط های داخلی ( Indoor ) مورد استفاده قرار گیرند .معمولا برای نصب این دوربین ها در محیط بیرونی یا از پایه های L مانند برای نصب دوربین بر روی آنها استفاده میکنند یا آنها را بر روی دیوار نصب میکنند.

چند تصویر از پایه های ذکر شده در بالا را نیز مشاهده میکنید :

پایه پلاستیکی برای نصب دوربین های دام در محیط های غیر مسقف

 

پایه دوربین قبل از سوار شدن دوربین دام بر روی پایه

 

پایه دوربین بعد از سوار شدن دوربین روی پایه برای محیط های غیر مسقف

 

علاوه بر طریقه نصب دوربین ها در محیط Outdoor خود دوربین نیز باید شرایط نصب شدن در محیط بیرونی را داشته باشد،‌ به عنوان مثال در برابر آب و رطوبت نفوذ ناپذیر باشد و یا در مقابل گرد و غبار و ضربه نیز مقاوم باشد. که ذکر این موضوعات در مطالب دیگری موجود میباشد.

  • دوربین های Bullet

یکی از مدل های دیگر دوربین مداربسته از نظر شکل ظاهری و ساختار که همانند مدل قبلی بسیار پرکاربرد بوده و معمولا ما آنها را در همه جای شهر میبینیم دوربین های Bullet  هستند که شکلی لوله ای دارند، تصاویری ازاین نوع دوربین ها را باهم میبینیم :

دوربین ویوتک بالت مخصوص محیط Outdoor ضد آب و ضد ضربه

 

دوربین تحت شبکه bullet با ۲ مگاپیکسل رزولوشن برند هایک ویژن

همانطور که شکل ظاهری آنها نمایانگر میباشد معمولا این دوربین ها در محیط های Outdoor نصب میشوند و بسیار راحت تر از دوربین های Dome میتوان از این دوربین ها در محیط های بیرونی استفاده کرد، ولی تجربه چیز دیگری میگوید :

هدف از نصب دوربین مدار بسته عموما برقراری امنبت محیط و نظارت بر محیط میباشد، حال شما فرض کنید یک شخصی قصد ورود به محدوده تحت نظارت دوربین مداربسته ما را دارد، با دیدن این دوربین ها از چندین متر دورتر به راحتی میتواند تشخیص دهد که محدوده تحت پوشش این دوربین کجاست،‌ یا اگر بخواهیم راحت تر صحبت کنیم میتواند حدث بزند که دوربین در حال حاظر کجا را میگیرد…

ولی آیا با دیدن دوربین دام از دور میتواند تشخیص دهد که زاویه دوربین به کدام ثبت است ؟ یا اکنون که در حال نگاه کردن به دوربین است آیا در تصویر دوربین هست یا نیست ؟

مورد بعدی اینکه اگر ارتفاع این نوع دوربین ها مناسب نباشد ،‌ یعنی در ارتفاع پایین نصب گردد به راحتی با ضربه توسط یک چوب و یا میله بلند میتوان مسیر دید دوربین را عوض کرد!!

پس این نوع دوربین ها باید حتما در ارتفاع زیادی نصب شوند و دسترسی به آن آسان نباشد.

از این بحث که بگذریم ساختار این نوع دوربین ها با دوربین های دام تفاوتی ندارد و تنها تفاوت آنها شکل ظاهری آنهاست، البته قابل ذکر است که معمولا زاویه دید دوربین های دام مقداری باز تر از دوربین های بالت است.

دوربین بعدی که قرار است مورد توجه ما قرار گیرد و دوربین پر استفاده ای هم هست، دوربین مدیریتی با قابلیت چرخش لنز و جابجایی لنز برای زوم بصورت اوپتیکال (Optical Zoom) و کنترل آن از راه دور است که اصطلاحا به آن دوربین Speed dome گفته میشود.

همانطور که از نام این دوربین مشخص است باید ظاهری شبیه به دوربین دام داشته باشد ولی با اندکی تفاوت.

قرار است ما دور دست ها را با این دوربین ببینیم،‌ لنز را بچرخانیم و تمام محیط پیرامونی خود را تحت کنترل داشته باشیم، لنز را به چپ و راست بچرخانیم ،‌ زوم کنیم و جزئیاتی که در دور دست هاست و چشم قادر به دیدن آنها نیست را ببینیم.

با این تفاسیر اولین چیزی که به ذهنم میرسد این است که این دوربین باید در ارتفاع زیادی نصب شود جایی که به همه اطراف و پیرامون خود مشرف باشد این دوربین قادر است زوم کند پس بالابردن ارتفاع زیاد نباید نگران کننده باشد. حال اگر ظاهر آن شبیه دوربین بالت باشد که نمیتواند به خوبی به چپ و راست و بالا و پایین بچرخد، پس میتواند ظاهری گنبدی شکل و شبیه به دوربین دام داشته باشد.

تصاویری از این دوربینها را باهم مشاهده میکنیم :

یک مدل دوربین Speed Dome به همراه نمایش ابعاد در تصویر

 

دوربین Speed Dome که در تصویر درجه چرخش لنز دوربین نشان داده شده است
که ۳۶۰ درجه در حالت دورانی میچرخد و ۹۰ درجه در حالت عمودی (بالا و پایین)

  • شکل ظاهری دوربین های speed dome

قبل از توضیح درباره این دوربین ها درباره ظاهر آنها میتوان گفت که ظاهری بسیار شبیه دوربین های دام دارند ولی ابعاد ، حجم و وزن این دوربین ها بسیار بزرگ تر از دوربین های دام میباشد، و البته که قیمت این نوع دوربین ها نیز بسیار بالاتر از دوربین دام و بالت است.

این دوربین ها معمولا برای پروژه های نظارتی استفاده میشوند نه پروژه های امنیتی ، به این صورت که مدیران پشت کنسول این دوربین ها مینشینند و با لذت وصف ناشدنی ای دوربین را به حرکت در آورده و محیط پیرامون کارخانه و انبار و … خود را با جزئیات بسیار بالایی ملاحظه میکنند.  از آنجایی که پروژه های امنیتی نیاز است که بصورت مداوم محیط را تحت نظر داشته باشند به نظر میرسد این نوع دوربین ها نمیتوانند گزینه مناسبی برای این کار باشند زیرا همانطور که میدانید مدیران مجموعه و کسانی که این دوربین را خریداری کرده و پول بسیار زیادی بابت این نوع دوربین متحمل شده اند همواره پشت کنسول این دوربین در حالت گشت و گذار در محیط هستند!!

لنز این نوع دوربین ها ثابت نیست و با جابجایی لنز به عقب و جلو ( در واقع جابجایی فاصله کانونی ) قابلیت زوم به صورت Optical را دارند. همانطور که میدانید دو نوع زوم کردن وجود دارد،‌ یکی زوم دیجیتال است که در آن یک تصویر ثابت داریم که با بزرگ کردن پیکسل ها قادر به دیدن جزئیات در تصاویر هستیم،‌ همواره این نوع زوم کردن باعث افت کیفیت در تصاویر میشود. ولی در زوم بصورت اوپتیکال با تغییر فاصله کانونی تصویر نیز عقب و یا جلو کشیده میشود.

  • مکانهای استفاده از دوربین speed dome

معمولا در فضاهایی مثل پتروشیمی ها ، پالایشگاه ها و … که دارای فضای بازی هستند یک یا دوعدد از این دوربین ها در تکمیل سایر دوربین ها برای نظارت و داشتن دید کلی و همه جانبه از محیط به کار گرفته میشود،  و یا چهار راه های اصلی شهر که میتوانند کل فضای چهار راه را با گردش لنز به طرفین و زوم پوشش دهند.

ارسال دیدگاه