معرفی انواع دید در شب در دوربین های مداربسته

دید در شب دوربین مداربسته

دید در شب در دوربین های مداربسته معرفی انواع دید در شب تاریخچه دید در شب :  در

دید در شب در دوربین های مداربسته

معرفی انواع دید در شب

  • تاریخچه دید در شب : 

در عصر حجر که انسانها تکنولوژی دوربین مدار بسته را کشف کردند بعد از خوشحالی ها و پایکوبی هایی که آن روز انجام دادند بعد از غروب آفتاب به فکر عمیقی فرو رفتند…

لنز دوربین ها و چشمهای ما چگونه اجسام را میببینند؟؟؟

همانطور که در دوران دبستان در کتاب علوم خوانده ایم در اثر برخورد بازتاب نور از اجسام ما آن اجسام را میبینیم. و هنگام تاریکی مطلق نوری وجود ندارد که به اجسام برخورد کند تا ما از بازتاب آن بتوانیم اجسام را مشاهده کنیم. اینجای کار بود که دانشمندان چراغ قوه را برای انسان اختراع کردند ، همزمان با آن نیز برای دوربین های مداربسته چراغ قوه ای اختراع شد و زیر دوربین ها نصب شد.

چراغ قوه برای انسان ها بسیار کار آمد بود ِ‌ بعد ها که کلاه هایی اختراع شد که چراغ قوه روی آن سوار بود و لذت بسیاری در کارها در هنگام تاریکی برای انسان به ارمغان آورده بود اما آیا قرار دادن یک چراغ قوه برای یک دوربین مداربسته کار درستی بود ؟؟؟

در گذشته وقتی شبها وارد اتاقی میشدیم که یک دوربین مداربسته در آن قرار داشت به محض اینکه در اتاق باز میشد گویا کسی در گوشه اتاق چراغ قوه ای در دست دارد و به سمت چشمان ما نور می اندازد،‌ اگر دزدی وارد محوطه ای میشد و میدید که محوطه ای در زیر دوربین روشن است چه فکری میکرد؟؟؟ اولین چیزی که به ذهنش میرسید این بود که اگر در قسمت تاریک بایستد قطعا دوربین او را نخواهد دید.!!!

دومین موردی که وجود داشت این بود که حتی وقتی یک پروژکتور هم زیر دوربین نصب میشد نهایتا شعاع ۵ متری دوربین را روشن میکرد!!

تصویر دوربین ها در شب زمانی که تکنولوژی IR یا مادون قرمز اختراع نشده بود

  • تکنولوژی IR یا مادون قرمز :

زمان گذشت و تکنولوژی ساخت دوربین های مداربسته پیشرفت کرد ،‌ تا اینکه به تکنولوژی IR رسید ، این تکنولوژی چراغ قوه زیر دوربین ها را برداشت و آنها را به چراغ های LED کوچکی با نور مادون قرمز در داخل دوربین ها تبدیل کرد، نوری که با چشم غیرمسلح انسان دیده نمیشود. و دیگر ۵ متر زیر دوربین را روشن نمیکند و میتواند شعاعی تقریبا ۵ الی ۶ برابر بیشتر از آن را روشن کند.

این تکنولوژی بسیاری از مشکلات را حل کرد ولی هنوز هم وقتی در محیط تاریکی دوربینی نصب باشد ما چراغهای قرمز رنگ ریزی داخل دوربین ها میبینیم و میتوان تشخیص داد که دوربین کجا قرار دارد.

 

معرفی انواع دید در شب در دوربین های مداربسته

دید در شب در دوربین مداربسته

 

 

  • مشکلات IR :

دومین موردی که گاها اتفاق می افتاد و بیشتر در دوربین های دام دیده میشد رفلکس نور چراغها بود، چون دوربینهای دام محدب هستند نور چراغهای LED به شیشه محافظ دوربین در دوربین های fixed dome برخورد میکرد و اگر مقداری قسمت بیرونی محفظه هم کثیف و تیره بود نور برگشت داده میشد و به لنز بازتاب میشد، و در این حالت لنز به جای دیدن بیرون محفظه تصویری از خود محفظه را میدید. که این مشکل نیز به مرور زمان برطرف شد.

این مورد رو ما چند سال پیش در چند نمونه از پروژه هامون برخورد کردیم باهاش و دوربین رو برای تعویض فرستادیم و نمونه دیگری از دوربین ها رو جایگزین کردیم.

مشکل رو به سادگی حل کردن ، با قرار دادن یک اورینگ پلاستیکی گرد در قسمتی که چراغ ها نور رو ساطع میکنند کاری صورت گرفت که دیگر این مشکل برای دوربین رخ ندهد. و تا به امروز که من در حال نوشتن این مقاله هستم بعد از برطرف کردن مشکل رفلکس نور چراغ آی آر از آن زمان مشکلی با این موضوع سر پروژه های اجرایی نداشته ایم.

 

و اما نمونه تصویری ببینیم از نحوه روشن کردن محیط با این چراغ های مادون قرمز IR  :

تصویر دوربین در شب با روشن بودن چراغ های IR


 

تهیه شده در ارتباطات نادین

www.Nadin-co.ir

تلفن تماس با کارشناسان فنی ( مشاوره رایگان ): 09191444699

 

شرکت ارتباطات نادین ارائه راهکار های نوین شبکه ( اکتیو و پسیو شبکه ) – دوربین های مداربسته – ویپ  – ارتباطات وایرلس بر بستر میکروتیک و UBNT – تجهیزات سیسکو – مجازی سازی – دستگاه های ذخیره سازی

ارسال دیدگاه