Ethernet Combo Port چیست ؟

Ethernet combo port   چیست و چه کاربردی دارد ؟ روترهای میکروتیک مقدمه : شاید زمان خرید سوئیچ و

Ethernet combo port   چیست و چه کاربردی دارد ؟

روترهای میکروتیک

  • مقدمه :

شاید زمان خرید سوئیچ و یا روتر شما هم با عبارت Ethernet combo port رو به رو شده باشید. شاید حتی از نزدیک combo port رو دیده باشید ولی برای شما جای سوال بوده که آیا این یک پورت اترنت هستش یا یک پورت SFP  ( فیبر نوری ) ؟   و این پورت ها چه کاربردی دارند و عبارت COMBO که معمولا در زیراین پورتها نوشته  میشود چیست ؟

روتر ۱۰۰۹ میکروتیک با یک پورت ETHERNET COMBO PORT

 

مدیران شبکه همواره برای آینده نگری سوئیچ و یا روتری انتخاب میکنند که درگاه SFP داشته باشد تا اگر زیرساخت فیبر نوری دارند به این درگاه متصل کنند و یا اگر زیر ساخت فیبرنوری ندارند ممکن است که این زیرساخت طی سالهای آینده ایجاد شود.

  • دلایل به وجود آمدن Combo Port چیست ؟

همانطور که مطلع هستید وجود ۴ درگاه SFP و یا حتی ۲ درگاه SFP میتواند روی قیمت تجهیزاتی که قصد خرید داریم تاثیر گذار باشد و در صورت نبود زیر ساخت فیبر نوری عملا این درگاه ها بلا استفاده خواهند ماند.درست است که آینده نگری همواره خوب است اما فرض بر این بگیرید که بعد از سالیان سال هم زیرساخت فیبر فراهم نشد و فقط ما هزینه ای اضافی بابت آینده نگری خود پرداخت کردیم.

به هرحال چه خوب میشد اگر بتوانیم از این درگاه های بلا استفاده ، استفاده ای داشته باشیم تا زمانی که زیرساخت فیبر فراهم شود!!

این موضوع باعث پدیدار شدن Ethernet Combo Port ها در شبکه شد.

همانطور که تا الان باید حدث زده باشید این درگاه ها امکان استفاده شدن به صورت اترنت را دارند و هم یک درگاه Ethernet 10/100/1000 هستند و میتوان از آنها به عنوان uplink در شبکه استفاده کرد و هم میتوان از آنها به عنوان پورت sfp استفاده کرد.

  • استفاده از Combo Port در روتر ها و سوئیچ ها :

یک روتر را درنظر بگیرید ( به عنوان مثال روتر CCR1009-7G-1C-PC از برند میکروتیک ) :

این روتر که عکس آن را نیز در تصویر زیر مشاهده میکنید دارای ۷ عدد درگاه اترنت گیگ (7*Gigabit Ethernet)   است و در کنار آن یک عدد Combo Port دارد. میتوان این روتر را اینگونه تعریف کرد :

این روتر دارای ۸ پورت اترنت گیگابیت است.

این روتر دارای ۷ پورت اترنت گیگابیت و ۱ پورت فیبر نوری است.

 

 

همانطور که در تصویر نیز مشاهده میکنید کمپانی میکروتیک نیز در جلوی عبارت 1 x Combo Port عبارت SFP or Gigabit Ethernet را آورده است. این به معنای همان توضیحاتی است که در بالا داده شد.

بفرستید برای دوستان خود ...
  • 1
    Share

ارسال دیدگاه