آموزش راه اندازی اولیه میکروتیک با استفاده از نرم افزار winbox - آموزش میکروتیک

راه اندازی اولیه میکروتیک – First Time Startup

آموزش راه اندازی اولیه تجهیزات میکروتیک آموزش شبکه و میکروتیک با ارتباطات نادین   مقدمه و بررسی اجمالی

آموزش راه اندازی اولیه تجهیزات میکروتیک

آموزش شبکه و میکروتیک با ارتباطات نادین

 

مقدمه و بررسی اجمالی : 

شروع کار و یا بهتر است بگوئیم راه اندازی اولیه میکروتیک که در دنیای فناوری اطلاعات به First Time Startup معروف است مقدمه کار ما خواهد بود. پس از آنکه شما سیستم عامل RouterOS میکروتیک را نصب کردید، و یا اینکه دستگاه روتر میکروتیک خود را برای اولین بار روشن میکنید، راه های مختلفی برای برقراری ارتباط با آن را دارید.

راه های ارتباط با روتر و رادیو های میکروتیک

1- دسترسی با استفاده از رابط کاربری خط فرمان یا همان Command Line Interface (به اختصار CLI گفته میشود) توسط telnet , ssh یا توسط کابل سریال (از طریق کنسول روتر میکروتیک). یا حتی در حالتی دیگر اگر روتر شما دارای خروجی تصویر VGA است میتوانید با استفاده از یک مانیتور و یک کیبرد به روتر خود متصل شوید.

2- دسترسی با استفاده از رابط کاربری گرافیکی Graphical User Interface (به اختصار GUI گفته میشود) توسط وب (Web Interface) با استفاده از مرورگرهای کامپیوتر مثل گوگل کروم (Google Chrome) و یا موزیلا فایرفاکس (Mozilla Firefox)

3- استفاده از نرم افزار کاربردی میکروتیک به نام Winbox که بیشترین استفاده برای انجام تنظیمات (Configuration) را دارد. این نرم افزار دارای نسخه های تحت ویندوز و اندروید میباشد.

اطلاعات پیشفرض تجهیزات میکروتیک

تمامی روتر های میکروتیک دارای تنظیمات پیشفرض کارخانه ای هستند. یکی از آنها داشتن آدرس آی پی پیشفرض (Default IP Address) میباشد. این آدرس IP بر روی اینترفیس 1 روتر تنظیم گردیده است. و مقدار 192.168.88.1/24 را نیز دارد. جهت راه اندازی اولیه میکروتیک این اطلاعات بسیار حیاتی است.

نام کاربری پیشفرض (Default Username) روتر ها و سایر تجهیزات میکروتیک عبارت admin میباشد. رمز عبور تجهیزات میکروتیک نیز خالی (Blank) است. توصیه میکنیم پس از اولین ورود به داخل روتر میکروتیک و یا سایر تجهیزات میکروتیک یک کاربر جدید با دسترسی کامل (Full access) با نام کاربری و رمز عبور معتبر و امن ایجاد کرده و سپس از روتر میکروتیک خود خارج شوید. و دوباره اینبار با استفاده از نام کاربری و رمز عبور ساخته شده جدید وارد شوید. حالا کاربر قدیمی admin را حذف کنید.

میکروتیک شدیدا پیشنهاد میکند که ما باید دستورالعمل های کلی حفاظت از روتر، جهت جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز را رعایت کنیم. این دستور العمل ها را میتوانید در وب سایت رسمی میکروتیک  مشاهده فرمایید.

 

Winbox محبوب ترین ابزار راه اندازی اولیه میکروتیک: 

Winbox یک ابزار کاربردی جهت پیکربندی تجهیزات میکروتیک است که می تواند از طریق آدرس MAC یا آدرس IP به روتر متصل شود. آخرین ورژن از نرم افزار کاربردی وینباکس را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید.

دانلود نرم افزار وینباکس

پس از دانلود نرم افزار Winbox با انتخاب تب Neighbors میتوانیم کلیه تجهیزات میکروتیک را که در شبکه محلی ما (Broadcast Domain) ما هستند را مشاهده کنیم. پس از انتخاب رادیو و یا روتر میکروتیک مورد نظر از لیست پایین با توجه به نحوه ورود ما از طریق آدرس MAC و یا IP در قسمت Connect to عبارت مورد نظر نوشته میشود. در قسمت Login نیز نام کاربری و در قسمت Password هم رمز عبور را وارد کرده و سپس روی گزینه Connect کلیک میکنیم. تمام موارد در عکس زیر نمایش داده شده است.

 

 

winbox میکروتیک - دانلود نرم افزار وینباکس میکروتیک

 

 

به محض اینکه روی دگمه Connect کلیک کنید، اگر برای اولین بار در حال ارتباط با روتر باشید Winbox بارگیری پلاگین از روتر را شروع می کند تا اینگونه وینباکس بتواند با روتر ارتباط برقرار کند. توجه داشته باشید که اگر winbox با پروتکل MAC متصل شده باشد، ممکن است یک دقیقه طول بکشد تا تمام پلاگینها را دانلود کند.

 

آموزش نحوه راه اندازی میکروتیک و چگونگی ارتباط با روتر میکروتیک با استفاده از winbox

ارتباط با روتر میکروتیک با وینباکس

 

پس از اینکه کلیه پلاگین های winbox با موفقیت دریافت شد، سپس عملیات تأیید اعتبار صورت میپذیرد، در صورتی که هر دو مرحله با موفقیت روبه رو شود آنگاه پنجره اصلی نمایش داده خواهد شد.

 

صفحه اصلی نرم افزار وینباکس - اگر اولین بار به روتر میکروتیک متصل میشوید پنجره تنظیمات پیشفرض روتر میکروتیک را خواهید دید.

صفحه اصلی نرم افزار وینباکس

نحوه ارتباط وینباکس با تجهیزات میکروتیک :

در صورتی که وینباکس نتوانست روتر میکروتیک و یا سایر تجهیزات میکروتیک ( رادیو وایرلس میکروتیک ) را پیدا کند ابتدا مطمعن شوید که زبانه Neighbors انتخاب شده باشد.

سپس مطمعن شوید که کامپیوتر با یک کابل شبکه به صورت مستقیم به روتر متصل است. و یا اینکه هر دوی آنها (کامپیوتر و روتر) به سوئیچ شبکه متصل شده باشند.

با توجه به اینکه آدرس دهی MAC در لایه دوم شبکه کار میکند، پس حتی اگر تنظیمات IP چه بر روی سیستم و چه بر روی روتر انجام نشده باشد، وینباکس میتواند از طریق Mac Address ، دستگاه های میکروتیک موجود را شناسایی کند. اما اتصال از طریق MAC با روتر میکروتیک زیاد پایدار نیست و بهتر است که از طریق IP با روتر میکروتیک خود در ارتباط باشیم. به طور معمول نیز از اتصال توسط MAC Address فقط جهت انجام پیکربندی اولیه استفاده میشود.

 

 

تنظیمات سریع و WebFig میکروتیک :

اگر شما یک روتر با تنظیمات پیشفرض دارید و قصد راه اندازی اولیه میکروتیک را دارید حتما مطلع هستید که بر روی اینترفیس 1 این روتر آدرس آی پی 192.168.88.1/24 تنظیم گردیده است. پس شما میتوانید با تنظیم یک آدرس IP در رنج 192.168.88.0/24 بر روی کامپیوتر خود (مثلا IP: 192.168.88.50 با Subnet Mask: 255.255.255.0 ) میتوانید آدرس روتر را در مرورگر خود (مثلا گوگل کروم) وارد کنید تا رابط کاربری وب دستگاه برای شما نمایان شود.

 

تنظیم و راه اندازی روتر میکروتیک از طریق webfig

Mikrotik Webfig

 

پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور ، اولین صفحه ای که می آید، صفحه QuickSet خواهد بود، که در آن شما می توانید رمز عبور و تنظیمات اساسی را برای امنیت دستگاه خود تنظیم کنید.

برای تنظیمات پیشرفته تر، دکمه WebFig را فشار دهید تا حالت پیشرفته باز شود، که تقریبا همان قابلیتهای نرم افزار winbox را دارد.

 

 

خط فرمان (Command Line Interface) :

یکی دیگر از راه های ارتباط با تجهیزات میکروتیک که در مبحث راه اندازی اولیه میکروتیک مورد بررسی قرار میگیرد، نحوه ارتباط با پروتکل هایی همچون telnet و ssh و … میباشد. رابط خط فرمان (CLI) امکان اعمال تنظیمات بر روی روتر را با استفاده از دستورات متن فراهم می کند. از آنجایی که تعداد دستورات و فرامین بسیار گسترده میباشد، میکروتیک آنها را به گروه های سازماندهی شده دسته بندی کرده است.

استفاده از نرم افزار Putty جهت ارتباط با Telnet , ssh یکی از پرکاربرد ترین موارد جهت متصل شدن به CLI میباشد.

 

 

 

امیدوارم از این مطالب بهره کافی رو بده باشید. در پایان از شما دوستان و عزیزان خواهشمندم که مطالب رو بدون ذکر منبع کپی برداری نفرمایید.

در صورتی که میخواهید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و یا در وب سایت و وبلاگ خود از آن استفاده کنید میتوانید از دگمه های زیر استفاده کنید.

 

شرکت ارتباطات نادین – پیشرو در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات 

 

 

ارسال دیدگاه