ویدئو آموزش voip بصورت رایگان بر پایه الستیکس قسمت دوم

ویدئو آموزش VOIP – قسمت دوم

دوره آموزش VOIP بر پایه الستیکس بصورت رایگان تهیه شده توسط تیم فنی ارتباطات نادین   ویدئو آموزش

دوره آموزش VOIP بر پایه الستیکس بصورت رایگان

تهیه شده توسط تیم فنی ارتباطات نادین

 

ویدئو آموزش VOIP – قسمت دوم

مقدمه و پیش گفتار : 

توضیحات مختصری در رابطه با این ویدئو آموزش VOIP که به صورت کاملا رایگان هستش برای شما علاقه مندان آورده شده. توصیه میشود که قبل از تماشای ویدئو آموزش VOIP ، حتما این سرفصل ها را مطالعه بفرمایید. به این ترتیب شما با یک دید کلی و دانستن هدف مدرس در قسمت های این دوره آموزشی را پشت سر خواهید گذاشت.

 

فروش سرور hp

 

سرفصل های ویدئو آموزش VOIP – قسمت دوم :

معرفی انواع سرور ویپ :

سرور فیزیکی و یا سرور مجازی :

ما به یک سرور احتیاج داریم تا داخلی های خود را روی آن بسازیم. بر روی آن تلفن گویای خود را بسازیم و تماس های ورودی و یا خروجی خود را مدیریت کنیم. نا گفته نماند که تمامی این موارد در قسمت های بعدی ویدئو آموزش VOIP بصورت عملی انجام خواهد شد. یکی از انتخاب های ما سرور فیزیکی برای راه اندازی سیستم عامل  VOIP است. بدین گونه که ما یک کیس بصورت رکمونت و یا به صورت ایستاده بنا به نیاز خود تهیه میکنیم و سیستم عامل VOIP را بر روی آن نصب میکنیم.

حالت دیگر این است که ما از تکنولوژی مجازی سازی در طراحی شبکه خود استفاده کرده ایم. پس بنابراین باید یک ماشین مجازی در سرور خود بسازیم و به عنوان سرور ویپ از آن استفاده کنیم.

IP PBX ها :

دستگاه های IP PBX یک نوع سرور ویپ هستند. این دستگاه ها دارای منابع مشخصی هستند و درگاه های ثابتی دارند. در برخی از موارد IP PBX ها یکی از بهترین راهکار های اجرای سیستم تلفنی VOIP هستند. در واقع این دستگاه ها درگاه هایی بر روی خود دارند که خطوط PSTN به آنها میخورد. این دستگاه دارای رم و پردازنده میباشد و معمولا سیستم عامل ویپ بر روی آن نصب است.

شاید بتوان گفت که تفاوت IP PBX با گیت وی ویپ در این است که بر روی IP PBX سیستم عامل VOIP نصب گردیده است. ما فقط کافیست که این دستگاه را خرید کنیم و خطوط خود را به آن متصل کنیم. سپس وب دستگاه را باز کنیم و شروع به تعریف داخلی ها کنیم.

از طرفی دیگر تفاوت IP PBX با یک سرور ویپ فیزیکی یا یک ماشین مجازی که روی آن سیستم عامل ویپ نصب شده است در این است که ما در IP PBX دیگر قادر به ارتقاء منابع نیستیم ولی در سرور کافی است که درب کیس را باز کنیم و در صورت نیاز حافظه رم به آن اضافه کنیم و یا فضای هارد آن را ارتقا دهیم.

پس به عبارتی IP PBX دستگاهی است که میان گیت وی و سرور ویپ است. یا شاید ترکیبی از این 2 ولی با امکانات محدود.

 

پارامتر های انتخاب صحیح کانفیگ سرور ویپ : 

بسیاری از موارد هستند که ما باید در انتخاب منابع سرور به آنها دقت کنیم. پردازنده سرور ما باید از چه نوع پردازنده ای باشد؟ و یا اینکه چرا انتخاب حافظه RAM در سرور ویپ بسیار پر اهمیت است؟ با توجه به مدت زمان ضبط تماس ها ما فضای ذخیره سازی انتخاب میکنیم. ناگفته نماند که نوع فرمت فایلهای ذخیره شده نیز مهم است.

میتوان گفت بیشترین موردی که ما در انتخاب منابع آن را مورد بررسی قرار میدهیم تعداد کاربران است. منظور ما در اینجا از تعداد کاربران همان تعداد داخلی های ماست.

تعداد تماس های همزمانی که بصورت میانگین و حدودی در نظر گرفته میشود نیز در انتخاب فضای رم بسیار موثر بوده و توجه ویژه ای به آن خواهیم داشت.

 

مقایسه بین سرور ویپ و IP PBX : 

در این قسمت از ویدئو آموزش VOIP ما به برسی اختلافات بین سرور Voip و IP PBX خواهیم پرداخت. در طراحی و راه اندازی سیستم تلفنی ویپ بسیار مهم است که ما با این اختلافات بیشتر آشنا شویم. خیلی مهم است در جلسه ای برای ارائه طرح توسط مهندس ویپ طرحی پیشنهاد شود که از نظر فنی نقص و ایرادی نداشته باشد. یعنی در جایی که محدودیت تامین بودجه وجود دارد و IP PBX جواب گوی نیاز است چرا سرور؟

اگر مجموعه ای که قصد راه اندازی ویپ برای آن را داریم مدام در حال گسترش است چگونه میتوانیم IP PBX پیشنهاد کنیم در صورتی که ما قادر نخواهیم بود حتی در صورت نیاز 1 داخلی بیشتر از حد مجاز بسازیم!!

یا اینکه در صورت نیاز به ارتقاء هارد دیسک و یا فضای RAM ما چگونه در IP PBX میتوانیم برای این مجموعه عمل کنیم. پس اینجا بسیار مهم است که ما انتخاب صحیح را انجام دهیم.

در ادامه ما در ویدئو آموزش VOIP که قسمت دوم آن است به صورت کامل به توضیح در رابطه با انواع سرور های ویپ صحبت خواهیم کرد.

 

معرفی برخی از امکانات سیستم تلفنی ویپ :

 امکانات قابل ارائه در تماس های ورودی :
انجام کارهای خاص برای هر شماره تماس خاصی که با ما تماس میگیرد

به عنوان مثال زمانی که آقای X با موبایل خود با شرکت ما تماس گرفت، با توجه به اینکه ایشان شخصی بسیار مهم بوده و دوست صمیمی مدیر عامل است مستقیم داخلی مدیر عامل زنگ بخورد. و یا وقتی آقای Z که از طلبکاران است با ما تماس گرفت پیغام “متاسفانه تماس برقرار نمیگردد” پخش شود 🙂

پخش پیغام های گوناگون در زمان های مشخص

به عنوان مثال شما که دوست ندارید هنگام تعطیل شدن مجموعه در ساعت 5 بعد از آن تماس ها بوق بخورد. قطعا دوست دارید پیغامی مبنی بر اینکه ساعت کاری به پایان رسیده است برای مشتری شما پخش شود. یا در ساعت 13 الی 14 پیغامی مبنی بر زمان نهار و نماز است پخش گردد و …

امکان ایجاد خط مستقیم برای یک واحد و یا یک فرد خاص

فکر نمیکنم که دیگر این مورد نیازی به توضیح داشته باشد. هرچند که ما در قسمت دوم ویدئو آموزش Voip تمامی این موارد را زیر ذره بین قرار خواهیم داد.

راه اندازی منشی تلفنی یا همان IVR 

راه اندازی IVR بصورت تو در تو تا هر سطحی که مورد نیاز باشد. این امکان را در سیستم تلفنی سانترال Disa میگویند. که البته اصطلاح صحیح آن همان IVR است. و در سانترال ها منشی تلفنی گویا نمیتواند بیشتر از 3 سطح باشد.

راه اندازی سرویس تماس برگشتی

توضیحات مختصری در رابطه با این موضوع در اینجا برای شما ارائه میکنم تا مابقی موارد رو در ویدئو آموزشی مطرح کنم. شما فرض کنید یک پیک دارید که مدام بیرون از شرکت است و نیاز دارد با کارمندان شما در تماس باشد. شما میتوانید شماره پیک موتوری خود بصورت تماس برگشتی تعریف کنید. به طوری که هنگامی که با شرکت تماس گرفت تماس او قطع شود و شرکت بصورت خودکار با او تماس حاصل کند و بعنوان مثال داخلی های گروه فروش زنگ بخورند.

امکان آزاد کردن خطوط داخل شرکت از بیرون

شما فرض کنید که مدیر عامل مجموعه هستید و قرار است که به دلایلی شما چند روزی خارج از مجموعه خود باشید. ولی مشغله کاری فراوانی هم دارید. نیاز دارید تا با برخی از مجموعه ها برای ادامه همکاری ها تماس بگیرید. در این مواقع شما به راحتی از مجموعه خود خارج میشوید و به کارهای شخصی خود میرسید. چون با سیستم VOIP شما میتوانید از بیرون خطوط داخلی شرکت را آزاد کنید و با موبایل خود شماره ای را گرفته و سپس تماس شما از خط شرکت خارج میشود.

شماره شرکت شما برای طرف مقابل می افتد یعنی در واقع شما از خطوط شرکت خارج شده اید. بدیهی است که هزینه این تماس هم شامل هزینه تماس از موبایل شده و هم هزینه ای بابت خروج از خط شرکت. یعنی شما متحمل 2 هزینه برای یک تماس میشوید. ولی ممکن است در بعضی مواقع بسیار کار آمد باشد.

ضبط مکالمات بصورت تکی یا گروهی (Call Record)

شما قادر خواهید بود تمامی تماس های صورت گرفته در مجموعه را ضبط کنید. شما میتوانید بخش های مختلفی از تماس های مجموعه خود را ضبط کنید. به عنوان مثال شما فقط قصد دارید که تماس های ورودی مجموعه خود را ضبط و کنترل نمایید. یا شاید بخواهید تمامی تماس ها اعم از ورودی و یا خروجی را ضبط کنید.

شما همچنین میتوانید تماس های داخلی را نیز ضبط کنید یا نکنید. بسته به سیاست مجموعه تمامی این موارد متفاوت خواهد بود. معمولا ما در تمامی مجموعه ها call record را بصورت کامل از تمامی تماس های داخلی و خارجی و … انجام میدهیم زیرا فضای آن چنان زیادی از ما نخواهد گرفت.

امکان پخش پیام یا منتقل کردن تماس در هنگام اشغال بودن و یا عدم پاسخگویی

قطعا برای کارفرما بسیار مهم است که تماس های ورودی شرکت هدفمند و اصولی مدیریت شود. هر تماس ورودی از طرف مشتری میتواند به یک فروش منجر شود. پس تمامی تماسهای ورودی مهم هستند. بهتر است که مشتری در صورتی که نتوانست با فروشنده تماس بگیرد تماسش به سمت مرجعی دیگر منتقل شود تا دلیل عدم پاسخگویی مسئول فروش برایش شرح داده شود. و یا حداقل اینکه پیغامی مبنی بر عدم توانایی مسئول فروش به پاسخ تلفن برایش پخش شود.

بهترین حالت در حالت عدم پاسخگویی و یا اشغال بودن داخلی مسئول فروش انتقال تماس از داخلی این فرد به داخلی شخصی دیگر است. بعنوان مثال فرض کنید شرکت شما دارای 4 کارمند فروش باشد. درست است که هر کدام از این کارمندان فروش مسئول واحد خاصی هستند. ولی دلیل نمیشود درصورتی که لحظه ای یک کارمند درگیر تماس تلفنی شد مابقی تماس ها از بین بروند.

 

فروش سرور hp

 

امکانات قابل ارائه در تماس های خروجی :
امکان محدود کردن مدت زمان تماس خروجی:

اگر شما قصد دارید که تماس های خروجی را از نظر مدت زمان برقراری تماس محدود کنید میتوانید این کار را انجام دهید و ما در قسمت دوم ویدئو آموزش VOIP این موارد را باهم مرور خواهیم کرد.

به عنوان مثال شما میتوانید واحد مالی را به 10 دقیقه مکالمه محدود کنید چون کمتر زمانی است که یک کارمند مالی بخواهد بیشتر از 10 دقیقه با تلفن خود صحبت کند. ولی واحد بازاریابی و یا فروش ممکن است بارها و بارها در روز بیشتر از 10 دقیقه تماس داشته باشد.

امکاناتی چون محدود کردن استفاده از برخی شماره ها مانند 00 و یا 0 

قطعا بستن 00 برای اجازه ندادن به کارمندان شرکت برای تماس با خارج از کشور امری ضروری است و نیازی به توضیح ندارد. در برخی موارد نیز بستن 0 برای اجازه ندادن به کارمندان برای تماس با موبایل و یا تلفن خارج از شهر در سیاست های برخی از شرکت ها دیده میشود. ما این مورد را نیز در قسمت دوم از این ویدئو آموزش VOIP باهم مرور خواهیم کرد.

امکان پیغام صوتی قبل از شروع تماس خروجی برای کارمندان

شما میتوانید کاری کنید که قبل از اینکه ارتباط کارمندان شما با شخصی که قصد تماس گرفتن با آن را دارند برقرار شود، پیغامی جهت یاد آوری یا اخطار برای آنها پخش شود. این موارد از برخی امکانات سیستم تلفنی Voip برای کنترل بر روی تماس های خروجی است.

امکان گرفتن کد یا شماره ای بصورت اتوماتیک قبل از برقراری تماس

بعنوان مثال یکی از کارمندان شما که در بخش بازرگانی است مدام در حال گرفتن شماره ای خاص است. بعنوان مثال امروز باید با تمامی شماره هایی که با کد 0243 شروع میشوند تماس بگیرد. در یک حالت کارمند موظف است که برای هر تماس ابتدا کد را بگیرد و سپس شماره را و در حالت دیگری ما این کد را برای وی تعریف میکنیم تا آن روز بتواند بدون وارد کردن کد و فقط با گرفتن شماره به راحتی کارهای محوله خود را انجام دهد.

امکان راه اندازی داخلی شماره های خارجی و یا موبایل 

در مواقعی کارمندان واحد فروش مدام در حال تماس با پیک هستند. آنها جنس فروخته اند و میخواهند سریعا از وضعیت پیک موتوری شرکت با خبر شوند. در یک حالت آنها باید شماره موبایل پیک موتوری شرکت را بگیرند و در حالتی دیگر ما میتوانیم این شماره موبایل را به صورت یک داخلی در سیستم VOIP پیاده سازی کنیم. به گونه ای که شماره پیک میشود بعنوان مثال 205 و دیگر کارمندان داخلی 205 را میگیرند. ولی در پشت پرده تماس از خطوط شرکت خارج شده و با شماره موبایل تعریف شده تماس برقرار خواهد شد.

 

مشاهده آنلاین قسمت دوم از ویدئو آموزش VOIP به زبان فارسی 

 

 

 

در صورتی که مطالب برای شما مفید بود میتوانید آن را از طریق آیکون های زیر به اشتراک بگذارید.

 

۵ دیدگاه در “ویدئو آموزش VOIP – قسمت دوم

    1. نویسنده
    1. نویسنده

ارسال دیدگاه